طب سنتی

علت بیماری آلزایمر و فراموشی در طب سنتی

images 1

علت و درمان آلزایمر و فراموشی در طب سنتی

با سلامت و درمان همراه شوید تا این موضوع را بررسی نماییم.

مقدمه

مغز انسان جایگاه کسب اطلاعات است و ظرفی که خارج از بدن انسان است جایگاه حفظ اطلاعات است. یک اختلاف نظری بین طب کلاسیک و طب سنتی وجود دارد که طب کلاسیک می گوید مغز جایگاه حفظ اطلاعات است در مغز انسان چندین میلیون سلول وجود دارد که اطلاعات را نگهداری می کنند. اگر فرض کنیم سلول های مغزی هستند که اطلاعات را حفظ و نگهداری می کنند چرا انسانی که می میرد و جسمش از جمله مغزش به کلی نابود می شود. روحش بعد از مغز جذب می شود و در جایی دیگر خارج از مغز انباشته می شود. انسان در بدو تولد غذای لطیف مانند شیر استفاده میکند و بعد از بزرگ شدن غذاهای سنگین هم می خورد که احتیاج به هضم دارد و سپس در کهنسالی باز هم غذای لطیف غذای او می شود مانند شیر که این بار شیر را باید با عسل و خرما بخورد چون مزاج کودکی دم و مزاج کهنسالی بلغم است در کودکی غذایش تحرک و بازیگوشی است. و در کهنسالی غذایش ،انس ،علم فهم و درک می باشد ولی در عین حال ابزار لذت بردن از غذا مانند حواس بویایی چشایی و…در او مختل می شود و همچنین ابزار فهم درک حافظه و هوش هم در او ضعیف می شود.

تعریف فراموش مقطعی و برشی

در عصر کنونی فراموشی به شکل چشمگیری زیاد شده است. فراموشی مقطعی و برشی که در همه فراگیر شده است مثلاً اسم ،شخصی شماره تلفن، برخی از مطالب مهم و را فراموش می کنند این اشخاص می دانند که فراموشی گرفته اند. پس دچار آلزایمر نشده اند.

تعریف آلزایمر

الزایمر عبارت است از این که کسی به خاطر نیاورد که چیزی را فراموش کرده است. یعنی نباید چیزی را یادش رفته است و فراموشی گرفته است.

علل فراموشی

1- خوردن زیاد سردی جات مانند دوغ کاهو

2- استشمام بوهای سرد مانند بوی سرکه …..

3- خوابیدن در محیط مرطوب

4- خوابیدن در محیطی که در معرض بوهای سرد است.

5-  استفاده از بالش پنبه ای و…..

توجه:

اگر لب راست مغز سرد شده باشد اطلاعات قدیم را فراموش می کند. اگر لب چپ مغز سرد شده باشد اطلاعات جدید و اخیر را فراموش می کند.

پیشگیری و درمان فراموشی

1- پرهیز از سردیجات

2- خوراک گرمی ها

3- کاهش استفاده از لوازم الکترونیک ،مانند کامپیوتر موبایل اینترنت

4- پیاده روی با کفش صاف بر روی زمین های ناهموار و ترجیحا سنگلاخ (حدود نیم ساعت)

5- تفریح و نشاط نقش بسزایی در پیشگیری و درمان فراموشی ایفا می کنند.

6- تحرک و ورزش

7- ماساژ سر به طور کامل هر خط از آن را ۷ مرتبه به مدت ۵ الی ۷ دقیقه تا چهره گلگون شود.

8- برس کشیدن بر روی سر با برس های نرم

9- شانه کشیدن موها

10- خوردن گس مزه ها مانند: انار ملس، آب زرشک سرکه شیره، سرکنگبین و…

11- حجامت عام را تجویز میکنیم. ۴۰ روز پس از مصرف گس مزه ها

12- حجامت سر پس از حجامت عام تجویز می شود.

13- خوراک گرمی ها و خون سازها مانند سرکنگبین سرکه شیره انگور، سوپ گندم آب سیب، آب کرفس، روغن کنجد و…

14- خوراک گرمی های لطیف مانند مغزها و مخصوصاً بادام درختی و فسنجان (نیم بادام و نیم گردو) و …..

15-  استشمام عطرهای گرم مانند گل محمدی ،گلاب ،پاس ،نرگس، مریم، دود کردن اسپند و…..

علت فراموشی برشی و مقطعی

چون سردی های مصرف شده توسط شخص فراموشکار عمدتا از سردی و خشکی بوده است نه از سردی و تری چون سن شخص فراموشکار پایین است و حدود ۳۰ الی ۴۰ سال دارد. این دلیل بر این است که خشکی در مغز او پدید آمده است. حال ممکن است این از خشکی غذاهای سرد و خشک به او رسیده باشد یا از خشکی غذاهای گرم و خشک باشد.

غذاهای گرم و خشک غذاهایی هستند که تند باشند مانند زنجبیل ،دارچین ،فلفل ،کندر کدو حنظل، گوشت گنجشک و….

این شخص ادعا میکند که قبل از این خیلی باهوش بوده است و دارای حافظه قوی بوده است ولی به دلیل استفاده از داروهای شیمیایی ممتد صداهای خشک ممتد بی تحرکی و سکون مداوم استفاده مستمر از ابزار الکترونیک کامپیوتر و موبایل و..)جریان خون مغزش خشک شده است.

اگر صفراء موجب خشکی مغز ،شد همین صفرا که عامل باهوشی بوده موجب فراموشی مقطعی شده است. برخی از مطالب را فراموش می کند. این فراموشی که غالباً رایج است از نوع صفراء است لذا غالب ایرانی ها که صفراوی هستند این مشکل را دارند. بلی طبع مغز سرد و تر است و مراد از خشک شدن مغز خشکی مطلق نیست بلکه هرگاه از رطوبت مغز کم شد اسم آن را خشک شدن میگذاریم و این خشکی برشی و

مقطعی است که به دنبال خود فراموشی برشی و مقطعی می آورد. این افراد چون کمتر راه میروند و تحرک کمی دارند لذا خون در مغزشان ثابت است. جابجا نمی شود زیرا با هر قدمی که شما بر می دارید سبب میشود اصابت کف پا به زمین (مخصوصاً زمینهای ناهموار و سنگلاخ) مانند تلمبه ای عمل کند و خون را در مغز به حرکت درآورد و علاوه بر آن در عصر حاضر استفاده از لوازم الکترونیک مانند کامپیوتر و موبایل افزایش یافته است در نتیجه مغز رو به خشکی نهاده است.

تشریح درمان فراموشی

تحرک ورزش و پیاده روی

تحرک ورزش و پیاده روی یکی از راه حل های بسیار مهم و اساسی در درمان فراموشی است. زیرا با هر قدمی که شما بر می دارید سبب میشود اصابت کف پا به زمین (مخصوصاً زمینهای ناهموار و سنگلاخ) مانند تلمبه ای عمل کند و خون را در مغز به حرکت درآورد.

بچه هایی که زیاد پشت کامپیوتر می نشینند و با تبلت موبایل و زیاد بازی می کنند خشکی مغز می آورد لذا بچه و نوجوان بی صبر و پرخاشگر می شود علت آن این است که بازی به تمرکز نیاز دارد و این تمرکز مستمر، خشکی مغز می آورد کنند لذا بچه و نوجوان بی صبر و پرخاشگر می شود . این افراد باید مقداری بازی کنند و سپس ساعتی هم به بازی هایی که به تحرک و جست و خیز نیاز دارد، بپردازند.

روغن مالی ملاج سر و ماساژ آن

روغن مالی ملاج سر و ماساژ آن با روغن های گرم مانند کنجد و… نقش بسیار مهمی در گرم شدن مغز سر دارد چون مغز سر از طریق صورت گرم نمی شود بلکه از طریق ملاج سر گرم می شود.

ملاج سر هر کسی را اگر، به اندازه ته لیوان روغن کنجد بمالید سبب گرم شدن مغز می شود.

شانه کشیدن موها

شانه کشیدن موها موجب ماساژ عمقی رگ های سر می گردد که سبب جریان خون در درون سر می شود. البته بنا بر روایت از معصومین شانه زدن مو به حالت نشسته باشد زیرا در حالت ایستاده سبب فراموشی می شود.

درمان فراموشی با خواب

این خشکی را باید با تنظیم  رطوبت آرام مرتفع کرد رطوبت ،آرام خواب قیلوله است. اگر سبک زندگی را دینیرکنیم اول شب بخوابیم وسحر بلند شویم. خستگی روزانه را با خواب یک ساعت قبل از ظهر تأمین کنیم، سلامتی مغز حاصل میرشود و رطوبت کافی به مغز میررسد زیرا ظهر که پرتو آفتاب است صفراء و خشکی را زیاد می کند و بیداری باعث خشکی می شود لذا با خواب قیلوله این خشکی رفع می شود پرتو گرما در ظهر و یک ساعت قبل از ظهر است و بعد از ظهر بازتاب گرما است و بهترین رطوبت ،آرام توسط خواب حاصل می شود اما این که خواب سحرگاه یا صبح موجب فراموشی می شود به خاطر این است که افزاینده بلغم است پس به تناسب نوع فراموشی درمان متفاوت می شود و همه جا کندر کاربرد ندارد بلکه در جایی که فراموشی سرد باشد کاربرد دارد چون کندر گرم و خشک است.

اهمیت سرکه

باید منافذ پوست را باز و تمیز  نمود امروزه مردم از الاینده های پوستی استفاده می کنند آلاینده یعنی این که ماده ای را به بدن تزریق می کند نه آن که از بدن بزداید مانند کرمی که زنان به پوستشان می زنند در صورتی که باید از زداینده ها استفاده کنند. از بهترین زداینده های پوستی سفیدآب و سرکه می باشد این دو هم ابزار آرایش هم پاکساز ،پوست هم زیبا کننده هستند هم حدود ۱۵ بیماری را پیشگیری و درمان می کنند بعد از شستشوی کامل پوست با صابون و شامپو و….. پوست را با سرکه بشویید و ماساژ دهید و از آن بهتر این است که سرکه را با لیف و کیسه بر روی پوست بکشیم و زمان آن بین ۵ الی ۷ دقیقه خوب است زیرا چربی و سودای عمقی پوست را می زداید.

گس مزه ها

حال باید به صورت عمقی خلط رسوب کرده در عمق مغز را نرم کرد تا این خلطی که در سلولهای مغز لانه کرده است خارج شود برای تحقق این امر خوردن گس مزه ها راهگشا می باشد یعنی ترش و شیرینها مانند انار ملس ،شربت زرشک، سرکه شیره سرکنگبین ….. این گس مزه ها باعث میشود خون غلیظ شده در رگ ها و سلولهای مغز نرم شده و در نتیجه خارج شود. لذا بعد از ۴۰ روز مصرف گس مزه ها حجامت عام را توصیه می کنیم تا از محل حجامت عام خارج شود و بعد از آن حجامت سر را تجویز می کنیم تا تتمه و باقیمانده این خون غلیظ و کثیف نرم شده از طریق حجامت سر خارج شود.

خونسازها

حال باید سردی مغز را که یا از سردی بلغم ناشی شده است و یا از سردی سودا، با خوراک گرمی ها گرم کنیم اگر سر کنگبین دادیم این سرکنگبین سرکه اش خون را رقیق عسلش خون جدید می سازد سرکه شیره هم همین عمل را انجام می دهد خوردن سوپ گندم و انگور هم خونسازهای خوبی هستند روغن کنجد، آب سیب، آب کرفس هم خون جدید می سازند سعی شود از خونسازهایی مصرف شود که گرم و تر باشند و گرم و خشک نباشند مگر آن که مغز یا خیلی سرد باشد یا گرم و خشک ها را مخلوط با گرم و ترها بدهیم مانند شربت عسل زنجبیل شربت عسل درست کنیم و مقداری زنجبیل هم در آن بریزیم.

منبع: کتاب علت و درمان بیماری ها در طب سنتی اسلامی نوشته پرفسور خیر اندیش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 15 =