عسل درمانی

کاربردهای عسل در نانو فناوری پزشکي

Medical nanotechnology

کاربردهای عسل در نانوفناوری پزشکي

Medical nanotechnology

کاربردهای عسل در نانو فناوری پزشکي

بيان مسئله:

نانو فناوری بعنوان یکی از شاخههای علمی جدید و با پتانسیل بالا، کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون همچون صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی درمانی، مهندسی، کشاورزی و محیط زیست یافته است. با توجه به خصوصیات غذایی و درمانی بی نظیر عسل، استفاده از نانوفناوری به منظور بهره برداری بیشتر و کارامدتر از این ماده ارزشمند برای کاربردهای مختلف به ویژه پزشکی، اهمیت و پتانسیل بالایی دارد.

هدف پژوهش:

در این مقاله سعی شده تا جدیدترین کاربردهای عسل بر مبنای استفاده از فناوری نانو برای اهداف پزشکی و درمانی مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.

روش و چگونگی انجام پژوهش:

بدین منظور، مقاالت و گزارشهای منتشر شده در بانکهای اطالعاتی معتبر جهان مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.

با وب سایت سلامت و درمان همراه شوید تا در مورد کاربردهای عسل در نانو فناوری پزشکي بیشتر بخوانیم.

یافته ها و نتيجه گيری:

از عسل، به عنوان یک عامل احیاکننده و پوشش دهنده کارامد، برای سنتز نانوذرات مختلف همچون نقره، طلا، پلاتین، روی و نانوذرات کربنی با خصوصیات گوناگون همچون ضد باکتریایی و ضد سرطانی برای کاربردهای مختلف زیستی و پزشکی استفاده شده است. یکی از موضوعات جالب توجه، استفاده از خصوصیات درمانی عسل در تهیه پوشش های پانسمان زخم است که به مرحله تجاری سازی رسیده است. اخیرا سنتز هیدرو مورد توجه قرار گرفته است.
ژل های بر پایه عسل نیز بعنوان یک روش درمانی کارامد برای زخم ها و سوختگی ها استفاده از عسل بعنوان یک ترکیب آبدوست با خصوصیات مفید برای سلامتی، به منظور تهیه نانوامولسیونها برای اهداف پزشکی نیز به تازگی گزارش شده است.

نویسنده: دکتری ابوالقاسم عباسی کجانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =