داروهای استنشاقی

داروی اکسیژن

اکسیژن یک عنصر ضروری برای بقای انسان است که در شرایط بالینی که در آن کمبود اکسیژن وجود دارد، مانند بی‌اکسی، هیپوکسی یا تنگی نفس، اما نه محدود به آن، استفاده می‌شود

زمینه

اکسیژن عنصری است که با نماد O و عدد اتمی 8 نمایش داده می شود. عنصری ضروری برای بقای انسان است. کاهش سطح اکسیژن ممکن است با اکسیژن درمانی پزشکی درمان شود. درمان با اکسیژن به افزایش سطح اکسیژن خون کمک می کند و همچنین اثر ثانویه کاهش مقاومت جریان خون در ریه بیمار را اعمال می کند که منجر به کاهش بار کار قلبی عروقی در تلاش برای اکسیژن رسانی به ریه ها می شود. اکسیژن درمانی برای درمان آمفیزم، ذات‌الریه، برخی از اختلالات قلبی (نارسایی احتقانی قلب)، برخی اختلالات که باعث افزایش فشار شریان ریوی می‌شوند و هر بیماری که توانایی بدن در جذب و استفاده از اکسیژن گازی را مختل می‌کند، استفاده می‌شود. سطح بالاتری از اکسیژن نسبت به هوای محیط (هیپراکسی) می تواند در شرایط نرموباریک یا هیپرباریک معرفی شود.

نام های تجاری

Alnox، Ez-OX، Heliox، Oxygen، Southern Medical

گروه ها

تایید شد، دامپزشک تایید شد

ساختار

اکسیژن یک عنصر ضروری برای بقای انسان است که در شرایط بالینی که در آن کمبود اکسیژن وجود دارد، مانند بی‌اکسی، هیپوکسی یا تنگی نفس، اما نه محدود به آن، استفاده می‌شود

اکسیژن

میانگین: 31.9988
تک ایزوتوپی: 31.989829244
فرمول شیمیایی
2

فارماکولوژی

نشانه

اکسیژن‌درمانی در محیط‌های بالینی در تخصص‌های مختلف، از جمله انواع مختلف بی‌اکسی، هیپوکسی یا تنگی نفس و هر بیماری دیگر و شرایطی که کارایی تبادل گاز و مصرف اکسیژن را کاهش می‌دهد مانند بیماری‌های تنفسی، تروما، مسمومیت‌ها و مصرف بیش از حد دارو استفاده می‌شود. اکسیژن درمانی برای رسیدن به هایپراکسی  تلاش می کند تا میزان آسیب بافتی ناشی از هیپوکسی و عملکرد نادرست را کاهش دهد.

فارماکودینامیک

اکسیژن درمانی باعث بهبود اکسیژن رسانی موثر سلولی، حتی با سرعت کم پرفیوژن بافتی می شود. مولکول‌های اکسیژن، محرک تهویه هیپوکسیک را با اثر بر روی گیرنده‌های شیمیایی روی اجسام کاروتید تنظیم می‌کنند که به‌طور متوالی اطلاعات حسی را به مراکز پردازش بالاتر در ساقه مغز منتقل می‌کنند. همچنین دپلاریزاسیون میتوکندری ناشی از هیپوکسی را که باعث ایجاد گونه‌های فعال اکسیژن و/یا آپوپتوز می‌شود، کاهش می‌دهد. مطالعات انجام شده در مورد اکسیژن درمانی هایپرباریک نشان داده است که مکمل اکسیژن می تواند تکثیر سلول های بنیادی عصبی را در موش های نوزاد القا کند و در نتیجه بازسازی عصبی پس از صدمات را تقویت کند. لکوسیت‌های CD34+ و CD45-Dim نیز اهداف بالقوه‌ای برای مزایای اکسیژن درمانی هیپرباریک هستند، زیرا تحرک آنها در شرایط آزمایشگاهی افزایش یافته است که می‌تواند تسریع بهبودی را در مکان‌های محیطی تسهیل کند.

مکانیسم عمل

اکسیژن درمانی فشار شریانی اکسیژن را افزایش می دهد و در بهبود تبادل گاز و اکسیژن رسانی به بافت ها به شرط وجود واحدهای آلوئولی عملکردی موثر است. اکسیژن در طول فسفوریلاسیون اکسیداتیو در زنجیره انتقال الکترون از طریق فعال شدن سیتوکروم c اکسیداز (آنزیم پایانی زنجیره انتقال الکترون) نقش مهمی به عنوان گیرنده الکترون ایفا می کند. این فرآیند به تنفس هوازی موفق در موجودات برای تولید مولکول های ATP به عنوان منبع انرژی در بسیاری از بافت ها دست می یابد. مکمل اکسیژن برای بازگرداندن فعالیت طبیعی سلولی در سطح میتوکندری و کاهش اسیدوز متابولیک عمل می کند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اکسیژن ممکن است با کانال‌های پتاسیم دارای ولتاژ حساس به O2 در سلول‌های گلوموس تعامل داشته باشد و باعث هیپرپلاریزه شدن غشای میتوکندری می شود.

هدف اقدامات ارگانیسم
Uسیتوکروم c اکسیداز زیر واحد 1
آگونیست
فعال کننده
انسان
UNADPH اکسیداز 1
آگونیست
فعال کننده
انسان

فعل و انفعالات

تداخلات دارویی 

این اطلاعات نباید بدون کمک یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تفسیر شود. اگر فکر می کنید که یک تعامل را تجربه می کنید، فوراً با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. عدم وجود تعامل لزوماً به معنای عدم وجود تعامل نیست.

محصولات

نام تجاری محصولات نسخه ای
محصولات بدون نسخه
محصولات مخلوط
تایید نشده / محصولات دیگر 

دسته بندی ها
کدهای ATC
V03AN01 – اکسیژن

دسته بندی مواد مخدر
تاکسونومی شیمیاییProvided by Classyfire
شرح
این ترکیب متعلق به کلاس ترکیبات معدنی است که به عنوان اکسیدهای غیر فلزی دیگر شناخته می شوند. اینها ترکیبات معدنی حاوی اتم اکسیژن با حالت اکسیداسیون 2- هستند که در آن سنگین‌ترین اتم متصل به اکسیژن به کلاس «سایر غیرفلزها» تعلق دارد.
پادشاهی
ترکیبات غیر آلی
سوپر کلاس
ترکیبات غیر فلزی همگن
کلاس
سایر ارگانیدهای غیر فلزی
زیر کلاس
سایر اکسیدهای غیر فلزی
والدین مستقیم
سایر اکسیدهای غیر فلزی
والدین جایگزین
اکسیدهای معدنی
جایگزین ها
اکسید معدنی سایر اکسیدهای غیر فلزی
چارچوب مولکولی
در دسترس نیست
توصیفگرهای خارجی
اکسیژن دو اتمی، مولکول عنصری ( CHEBI:15379 ) یک ترکیب غیر متابولیکی ( OXYGEN-MOLECULE )
ارگانیسم های آسیب دیده
  • انسان و سایر پستانداران
شناسه های شیمیایی
UNII
S88TT14065
شماره CAS
7782-44-7
کلید InChI
MYMOFIZGZYHOMD-UHFFFAOYSA-N
InChI
InChI=1S/O2/c1-2
نام IUPAC
دی اکسیژن
لبخند می زند
O=O

آزمایشات بالینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هفده =