پرتو درمانی, سرطان

تأثیر مصرف سیاهدانه و عسل بر اسهال ناشي از پرتو درماني لگن

بررسي تأثیر مصرف سیاهدانه و عسل بر اسهال ناشي از پرتودرماني لگن

بررسي تأثیر مصرف سیاهدانه و عسل بر اسهال ناشي از پرتودرماني لگن

بررسي تأثیر مصرف سیاهدانه و عسل بر اسهال ناشي از پرتودرماني لگن

تأثیر مصرف سیاهدانه و عسل بر اسهال ناشي از پرتو درماني لگن

مقدمه و اهداف: پرتو درمانی در ناحیه لگن برای بیماران سرطانی باعث ظهور اسهال در بیشتر آنان می گردد. از دلایل احتمالی این رخداد به تغییر در فلورباکتریایی روده، افزایش نفوذ پذیری سلولهای مخاطی روده و حرکات روده می توان اشاره کرد.

درمان رایج برای اسهال در این بیماران استفاده از داروهای ضد اسهال و رعایت رژیم غذایی است. داروهای ضداسهال با مهار حرکات روده، اسهال را کاهش می دهند اما مصرف این داروها در دوز های بالا و موثر بیش از دو روز مجاز نیست لذا در این مطالعه تاثیر عسل و سیاهدانه در کنترل اسهال این بیماران مد نظر قرار گرفت.

عسل ماده مغذی سنتی است که خواص مهم موثر بر سلامت از جمله آثار ضد باکتری، آنتی اکسیدان، ضدالتهابی و پرهبیوتیک دارد. سیاهدانه در طب سنتی خاور میانه و برخی از کشورهای آسیایی برای ارتقاء سلامتی و درمان بسیاری از بیماری ها از جمله آسم، سردرد، اسهال، عفونت، فشار خون و مشکلات گوارشی استفاده می شود.

مواد و روش ها: این کارآزمایی بالینی تصادفی شده بر روی 41 بیمار واجد شرایط انجام شد که در ناحیه لگن پرتودرمانی می شدند. این بیماران به دو گروه تقسیم شدند: مصرف کنندگان مخلوط عسل و سیاهدانه )مصرف روزانه 30گرم عسل و 3گرم سیاهدانه( )17 =n )و گروه شاهد )24 =n .)شاخص های اسهال و چند شاخص هماتولوژیک و ایمنولوژیک در این بیماران ارزیابی شد.

نتایج: آزمون های آماری ارتباط معنی داری را بین شاخص های اسهال و گروه درمانی در مقایسه با گروه شاهد نشان دادند. مصرف سیاهدانه و عسل تاثیر معنیداری برتعداد سلولهای خونی و سطح IgA سرمی نداشت.

بحث: عسل و سیاهدانه باعث کنترل ابتلا به اسهال ناشی ار پرتودرمانی و نیازمندی به مصرف داروهای ضد اسهال شده و تاثیر مثبتی بر قوام مدفوع دارند.

با وب سایت سلامت و درمان همراه شوید تا در مورد تأثیر مصرف سیاهدانه و عسل بر اسهال ناشي از پرتو درماني لگن بیشتر بخوانیم.

نویسندگان: محمدربانی خوراسگانی ،مهناز رعایایی، هاجرالسادات منصوری تهرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =