بیماری های عفونی

تأثیرات ضد میکروبي عسل در درمان بیماری های عفونی

Antimicrobial effects of honey in the treatment of infectious diseases

تأثیرات ضد میکروبي عسل در درمان بیماری های عفوني

عسل همواره در طول تاریخ به عنوان یک ماده غذایی و دارویی مورد توجه بوده است.

تأثیرات ضد میکروبي عسل در درمان بیماری های عفوني

عسل همواره در طول تاریخ به عنوان یک ماده غذایی و دارویی مورد توجه بوده است. تمدنهای کهن مانند مصر باستان و چین باستان برای درمان بیماری های گوناگون از عسل استفاده می کردند. یکی از مهمترین جنبه های درمانی عسل تاثیر آن در درمان بیماری های عفونی است که در منایع محتلف ذکر شده است. به دنبال کشف آنتی بیوتیک ها ماده ی ارزشمند عسل برای مدتی مورد بی توجهی واقع شد اما امروزه به دلیل مقاومت های دارویی گسترده دوباره این ماده ی ارزشمند مورد توجه قرار گرفته است.

هدف پژوهش: اثرات جانبی استفاده از آنتی بیوتیک ها از یک سو و نیز افزایش شیوع سویه های میکروبی مقاوم به آنتیبیوتیک ها از سوی دیگر راهکارهای جدیدی را در کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها می طلبد. یکی از این راهکارها روی آوردن به داروهای ضد میکروبی طبیعی و گیاهی است که ازجمله مهمترین آن ها عسل می باشد.

روش و چگونگی انجام پژوهش: این مطالعه یک مطالعه مروری می باشد. روش انجام مطالعه به صورت جستجوی مقالات مربوط یه تاثیرات ضد میکروبی عسل در سایتهای علمی معتبر pubMed وscholar google می باشد.

فواید عسل برای عفونت بدن

باید این مورد را بدانید که عسل ویژگی های بی شماری برای سلامت بدن دارد، به همین دلیل هم در طب اسلامی و پزشکی مصرف عسل برای درمان بسیاری از بیماری ها پیشنهاد می شود. در ادامه برخی از فواید عسل برای عفونت بدن را مورد بررسی قرار می دهیم تا به خوبی با عسل آشنا شوید.

استفاده از عسل برای رفع عفونت

فواید عسل برای عفونت بدن مورد توجه بسیاری از عرصه‌ های درمانی قرار گرفته است. تزریق واژینال عسل برای رفع دردهای نواحی حساس بدن خانم‌ ها بسیار مفید است و سبب از بین رفتن عفونت ‌های این بخش  بدن می ‌شود.

فواید عسل برای عفونت بدن در بخش گلو نیز بسیار مهم است و به همین خاطر بسیاری از مصرف کنندگان از عسل برای  سرما خوردگی استفاده می کنند و دردها و آسیب ‌های گلو را از بین می‌ برند. استفاده مداوم و دوره ‌ای از این عسل‌ها برای رفع عفونت‌ های شدید تر نیز کارایی خواهد داشت. در صورتی که به صورت مداوم از این عسل ‌ها استفاده کنید احتمال بروز انواع عفونت در بدن به حداقل می ‌رسد.

عفونت‌ های سوختگی بدن

برخی از افراد در اثر بروز آسیب‌ها و اختلالات مختلف در بدن به عفونت‌های مربوط به سوختگی مبتلا می‌شوند. فواید عسل برای عفونت بدن در این آسیب ‌ها نیز مورد توجه قرار گرفته است. جراحات ناشی از سوختگی سلامت افراد را تحت تأثیر قرار می‌ دهد. در صورتی که به این عفونت ‌ها به خوبی رسیدگی نشود، آسیب ‌های جدی در بدن افراد به وجود می ‌آید.

استفاده از عسل برای این آسیب‌ ها در بدن به صورت موضعی انجام می‌گیرد. برای رفع آسیب‌ های پوستی با عسل اغلب از آن در ترکیب با برخی مواد استفاده می‌کنند. فواید عسل برای عفونت بدن و عارضه ‌های پوستی مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان قرار دارد. از این رو میزان استفاده از این اقلام خوراکی همواره افزایش پیدا می‌کند.

جلوگیری از ورود میکروب ‌ها به بدن با عسل

فواید عسل برای عفونت بدن با جلوگیری از ورود میکروب‌ ها و باکتری‌ها به بدن همراه است. با استفاده از خواص عسل برای رفع عفونت ‌ها، این عوامل بیماری زا سلامت بدن را تهدید نخواهند کرد. در این زمینه تحقیقات گسترده‌ای انجام شده است. بر اساس نتایج این تحقیقات میزان ابتلا افراد به بیماری ‌های عفونی برای کسانی که از عسل استفاده می ‌کنند، بسیار کمتر است. در صورتی که از این عسل‌ ها به صورت دوره ‌ای برای درمان بسیاری از بیماری ‌ها استفاده می‌کنند.

به همین سبب انواع این عسل ‌ها در عرصه ساخت و تولید دارو کارایی دارند. برای ساخت و آماده سازی انواع داروها از عسل و خواص آن استفاده می‌ شود. انتخاب عسل به عنوان یک ماده خوراکی در وعده‌ های روزانه ریسک ابتلا به بسیاری از بیماری ‌ها را به حداقل می ‌رساند. استفاده از عسل سیستم ایمنی بدن را به شدت تقویت می ‌کند و همین مسئله از بروز بیماری ‌های عفونی پیشگیری می ‌کند.

یافته ها و نتيجه گيری: این مطالعه حاکی از تاثیرات شگفت انگیز عسل در درمان بیماری های عفونی و نیز تاثیرات ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد ویروسی عسل می باشد.

نویسنده: مریم رضائی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =