دارو

آدوکانوماب

آدوکانوماب یک آنتی بادی مونوکلونال است که برای درمان بیماری آلزایمر تجویز می شود.

نام های تجاری

آدوهلم

زمینه

آدوکانوماب یا BIIB037 یک آنتی بادی مونوکلونال IgG1 است که پلاک های آمیلوئید-β خارج سلولی را در مغز هدف قرار می دهد. مشابه gantenerumab ، bapineuzumab و solanezumab .  آدوکانوماب یک آنتی بادی نوترکیب است که از بیماران مبتلا به زوال شناختی آهسته یا غایب مشتق شده است، و داده‌های کارآزمایی بالینی فاز 1b نشان داده است که بیماران تحت درمان با آدوکانوماب کاهش پلاک‌های آمیلوئید بتا را نشان می‌دهند. بر اساس معاینه وضعیت ذهنی کوچک و رتبه‌بندی دمانس بالینی (CDR)، بیمارانی که آدوکانوماب مصرف می‌کنند علائم کند شدن پیشرفت را نشان دادند، با این حال، این داده‌ها بحث برانگیز هستند.کارآزمایی‌های بالینی تفاوت نسبی 23 درصدی را بین گروه‌های آزمایشی و دارونما نشان دادند که توسط CDR تعیین شد، با این حال، این تفاوت معادل 0.4/18 است.

اگرچه تایید آدوکانوماب نشان دهنده اولین درمان دارویی برای بیماری آلزایمر است، اما تایید مشروط به نتایج بیشتر است. Biogen بیماران را در فاز 3 آزمایشات بالینی در سال 2015 ثبت نام کرد، اما اندازه کارآزمایی ها را از 1350 بیمار به 1650 بیمار افزایش داد تا قدرت آماری را در مواجهه با انحراف استاندارد بالا حفظ کند. توسعه آدوکانوماب در مارس 2019 متوقف شد، زیرا دو آزمایش بالینی فاز 3 آنالیز بیهودگی را پشت سر گذاشتند، با این حال، Biogen پس از تجزیه و تحلیل مجدد داده ها، در اکتبر 2019 به دنبال تایید FDA بود.

آدوکانوماب در 7 ژوئن 2021 تأییدیه تسریع شده FDA را دریافت کرد. تأیید مستمر بر اساس کارآزمایی‌های بیشتر خواهد بود که مزایای بالینی را نسبت به درمان موجود در حال حاضر تأیید می‌کند.

فارماکولوژی

نشانه
آدوکانوماب برای درمان بیماری آلزایمر اندیکاسیون دارد. درمان باید در بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف یا مرحله زوال عقل خفیف بیماری آغاز شود، جمعیتی که درمان در آنها در کارآزمایی های بالینی آغاز شده است. هیچ داده ایمنی یا اثربخشی در مورد شروع درمان در مراحل اولیه یا بعدی بیماری نسبت به آنچه مورد مطالعه قرار گرفت وجود ندارد.
فارماکودینامیک
آدوکانوماب یک آنتی بادی مونوکلونال IgG1 است که به آمیلوئید-β متصل می شود و پلاک های آمیلوئید را در مغز کاهش می دهد.  مدت اثر طولانی دارد زیرا هر 4 هفته یک بار تجویز می شود. بیماران باید در مورد خطر ناهنجاری های تصویربرداری مرتبط با آمیلوئید، از جمله ریزخونریزی ها و واکنش های حساسیت بیش از حد مشاوره شوند.
مکانیسم عمل

بیماری آلزایمر یک بیماری تخریب کننده عصبی است. بخشی از آسیب شناسی بیماری آلزایمر وجود پلاک هایی است که به صورت خارج سلولی در مغز تشکیل می شوند. این پلاک ها عمدتاً از آمیلوئید-β، یک پپتید با طول های مختلف تشکیل شده اند که از برش پروتئین پیش ساز آمیلوئید تشکیل می شود. “فرضیه آبشار آمیلوئید” نشان می دهد که تجمع الیگوپپتیدهای آمیلوئید-β در مغز باعث ایجاد بیماری آلزایمر می شود.

آدوکانوماب یک آنتی بادی مونوکلونال IgG1 است که در اسیدهای آمینه 3-7 به آمیلوئید β متصل می شود. باقی مانده های آمیلوئید-β Phe4، His6، Glu3 و Arg5 مسئول اکثر تماس بین آمیلوئید-β و ناحیه Fab aducanumab هستند. داده های حاصل از مطالعات روی موش و انسان نشان می دهد که درمان با آدوکانوماب آمیلوئید β را کاهش می دهد، با این حال کارآزمایی های انسانی تغییرات غیر قابل توجهی را در آمیلوئید-β40 و آمیلوئید-β42 در محدوده دوز 0.3-30 میلی گرم بر کیلوگرم و افزایش آمیلوئید-β40 نشان می دهد. و آمیلوئید-β42 در 60 میلی گرم بر کیلوگرم.

درمان آدوکانوماب با کاهش سرعت پیشرفت بیماری آلزایمر، بر اساس معاینه وضعیت ذهنی کوچک، رتبه بندی دمانس بالینی، و سطوح p-tau در مایع مغزی نخاعی همراه است.

هدف اقدامات ارگانیسم
Uپروتئین آمیلوئید بتا A4
آنتاگونیست
کلاسور
پادتن
انسان
جذب
دوز 10 mg/kg داخل وریدی آدوکانوماب به Cmax 182.7 میکروگرم بر میلی لیتر، با T max 3.0 ساعت و AUC inf 31400 ساعت*µg/mL رسید.
حجم توزیع
حجم توزیع آدوکانوماب 9.63 L است.
متابولیسم
انتظار می رود آدوکانوماب به الیگوپپتیدها و اسیدهای آمینه کوچکتر تجزیه شود.
مسیر حذف
IgG مونوکلونال عمدتاً از طریق کاتابولیسم به اسیدهای آمینه فردی که یا در بدن بازیافت می شوند یا برای انرژی متابولیزه می شوند، دفع می شود.
نیمه عمر
نیمه عمر نهایی آدوکانوماب 24.8 روز است.
ترخیص کالا از گمرک
دوز 10 mg/kg داخل وریدی آدوکانوماب دارای کلیرانس 0.39 میلی لیتر در ساعت بر کیلوگرم است.
سمیت
بیمارانی که سمیت محدود کننده دوز را تجربه می‌کنند ممکن است با ناهنجاری‌های تصویربرداری مرتبط با آمیلوئید از جمله ادم یا ریزخون‌ریزی‌های مغزی ظاهر شوند. علائم سمیت محدود کننده دوز عموماً گذرا بود، با این حال بیماران ممکن است نیاز به درمان با اقدامات علامتی و حمایتی داشته باشند.

فعل و انفعالات

تداخلات دارویی 

این اطلاعات نباید بدون کمک یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تفسیر شود. اگر فکر می کنید که یک تعامل را تجربه می کنید، فوراً با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. عدم وجود تعامل لزوماً به معنای عدم وجود تعامل نیست.

محصولات

بین المللی / مارک های دیگر
Aduhelm (Biogen)
نام تجاری محصولات نسخه ای

فرمهای مقدار مصرف

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + نوزده =